NEWS

sarawak elections

Published
Modified 29 Jan 2008, 10:21 am

Real time results

The Barisan Nasional is leading in the Sarawak elections with 30 seats, with two more won in Samariang and Tanjong Datu as of 9.30p.m.; while opposition parties who claimed that phantom voters existed are demanding a recount.

The latest results are as follows:

N.1 Tanjong Datu (10,488)

1. Sulaiman Aban (IND)

2. Teo Chung Chai (DAP)

3. Ranum Mina (BN)

4. Chin Yoo Ngim (IND)

5. Awang Ismadi Ahmad (Keadilan)

majority votes

N.2 Tasik Biru (16,974)

1. Peter Nansian Ngusie (BN)

2. Joseph Jindy Peter Rosen (Reform Party)

majority votes

N.3 Pantai Damai (12,424)

1. Husaini Hamdan (Keadilan)

2. Norita Azmi (IND)

3. Dr Abdul Rahman Junaidi (BN)

majority votes

N.4 Demak Laut (9,660)

1. Abang Yakop Abang Razak (IND)

2. Ahmad Lukman Aba Ibrahim (Keadilan)

3. Abang Draup Zamahari Abang Zen (BN)

majority votes

N.5 Tupong (13,336)

1. Ismadi Andul Wahab (Keadilan)

2. Mustafa Jinal Abidin Mohamed (IND)

3. Daud Drahman @ Abdul Rahman (BN)

majority votes

N.6 Satok (11,246)

1. Zulrusdi Mohamad Hol (Keadilan)

2. Datuk Abang Abd. Rahman Zohari Tun Openg (BN)

majority votes

N.7 Samariang (12,378)

1. Mohamad Shokri Ahmad Fauzi (PAS)

2. Wan Zainal Abidin Wan Senusi (Keadilan)

3. Datin Paduka Sharifah Mordiah Tuanku Fauzi (BN)

4. Ariffin Abang Anuar @ Ariffin Annuar (IND)

majority votes

N.8 Padungan (24,977)

1. Lily Yong Lee Lee @ Ramona Yong Lee Lee (BN)

2. Chong Chien Jen (DAP)

majority votes

N.9 Pending (29,097)

1. Datuk Sim Kheng Hui (BN)

2. Dominique Ng Kim Ho (Keadilan)

3. Voon Lee Shan (DAP)

majority votes

N.10 Batu Lintang (28,293)

1. Chan Seng Khai (BN)

2. Francis Siah Khui Sang (IND)

3. Tay Chee Hong @ Cheng Hui Hong (Keadilan)

majority votes

N.11 Batu Kawa (28,470) Uncontested

1. Alfred Yap Chin Loi (BN)

N.12 Asajaya (9,312)

1. Abdullah Daraup (Keadilan)

2. Datuk Abang Abu Bakar Mustapha (IND)

3. Abd Rahman Hamzah (BN)

majority votes

N.13 Muara Tuang (17,015)

1. Datuk Adenan Satem (BN)

2. Suhaili Hamid (IND)

majority votes

N.14 Bengoh (19,266)

1. Dr Patau Rubis (Reform Party)

2. Dr Jerip Susil (BN)

majority votes

N.15 Tarat (14,968)

1. Tusa Lo Tai Chai (IND)

2. Jeffrey Gugui Jiwan (IND)

3. Roland Sagah (BN)

majority votes

N.16 Tebedu (11,270)

1. Datuk Michael Manyin Jawong (BN)

2. Yusuf @ Bangau Ukak (IND)

majority votes

N.17 Kedup (19,252)

1. Federick Bayoi Manggie (BN)

2. Corbold Lusoi (IND)

3. Augustine Bagat Sikut (IND)

4. Dr Akaw Nojep (Keadilan)

majority votes

N.18 Sadong Jaya (7,506)

1. Adan Ahid (PAS)

2. Shapee Lahat (IND)

3. Wan Abdul Wahab Wan Sanusi (BN)

majority votes

N.19 Simunjan (10,439)

1. Muhammad Husain Mustapha (IND)

2. Mohd Naroden Majais (BN)

3. Datuk Bujang Ullis (Keadilan)

majority votes

N.20 Sebuyau (9,972)

1. Julaihi Narawi (BN)

2. Mohamad Akek (Keadilan)

3. Dayang Saadiah (IND)

majority votes

N.21 Beting Maro (8,651)

1. Bolhassan Di (BN)

2. Abang Ahmad Abang Dahlan (PAS)

3. Mohtada Dol (IND)

majority votes

N.22 Bukit Begunan (11,346)

1. Mong ak Dagang (BN)

2. Lawrence Lendang Ambu (IND)

3. Wel @ Maxwell Rojis (IND)

4. Marcus Kanyong (Reform Party)

majority votes

N.23 Simanggang (15,903)

1. Francis Harden ak Hollis (BN)

2. Asem Mansor (IND)

majority votes

N.24 Engkilli (9,187)

1. Toh Heng San (BN)

2. Johnical Rayong Ngipa (IND)

3. Norazman Abdullah @ Beginda Minda (Keadilan)

majority votes

N.25 Batang Ai (7,817) Uncontested

1. Dublin Unting ak Ingkot (BN)

N.26 Saribas (9,148)

1. Abang Othman Abang Haji Gom (Keadilan)

2. Dr Wahbi Junaidi (BN)

3. James Entika Gubar (IND)

4. Abang Ahmad Arabi Abang Bolhassan (IND)

5. Chin Ma Tak @ Raphael Mada (IND)

majority votes

N.27 Layar (10,615)

1. Tan Sri Alfred Jabu ak Numpang (BN)

2. Danson Bulli Jelian (IND)

3. Florence Walter Samuel (IND)

majority votes

N.28 Kalaka (13,106)

1. Idris Bohari (IND)

2. Abdul Wahab Aziz (BN)

3. Basmawi Mahali (Keadilan)

majority votes

N.29 Krian (10,553)

1. Peter Nyarok Entrie (BN)

2. John Molls @ Watt Kudit (IND)

3. Musa Dinggat (IND)

4. Bayang Sungkey (Reform Party)

5. Julin Batamin (Keadilan)

majority votes

N.30 Belawai (9,244)

1. Hamden Ahmad (BN)

2. Osman Ossen (IND)

3. Sharipah Hajijah Syed Jamil (IND)

majority votes

N.31 Serdeng (8,111)

1. Datuk Mohamad Asfia Awang Nasar (BN)

2. Abdul Kadir Madahan @ Bakong (IND)

majority votes

N.32 Matu Daro (10,451)

1. Datuk Abdul Wahab Dolah (BN)

2. Dr Noh Saabi (IND)

majority votes

N.33 Meradong (15,678)

1. Yek Sie Ping (DAP)

2. Datuk Ting Check Sii (BN)

majority votes

N.34 Repok (18,362)

1. Datuk David Teng Lung Chi (BN)

2. Wong Hua Seh (Keadilan)

3. Wong Sing Ai (DAP)

majority votes

N.35 Pakan (8,798)

1. Datuk William Mawan Ikom (BN)

2. Megong Grek (IND)

3. Samuel Edward Chun (IND)

majority votes

N.36 Meluan (9,943)

1. Wong Judat (IND)

2. Geman Itam (BN)

majority votes

N.37 Ngemah (7,709)

1. Michael Lias (IND)

2. Gabriel Adit Demong (BN)

majority votes

N.38 Machan (9,963)

1. Datuk Gramong Juna (BN)

2. Alphonsus Spung Antas (IND)

3. Alau Tayan (IND)

majority votes

N.39 Bukit Assek (17,807)

1. Richard Wong Ho Leng (DAP)

2. Daniel Ngieng Kiong Ann (BN)

majority votes

N.40 Dudong (20,726)

1. Dr Soon Choon Teck (BN)

2. Wong Kee Woan (DAP)

3. Tek Tiew Loeng (IND)

4. Lubau Genam (IND)

majority votes

N.41 Bawang Assan (17,314)

1. Datuk Wong Soon Koh (BN)

2. Michael Tiang Ming Tee (DAP)

majority votes

N.42 Pelawan (28,722)

1. Vincent Goh Chung Siong (BN)

2. Ting Chek Ming (DAP)

majority votes

N.43 Nangka (12,826)

1. Abang Abdul Halil Abang Haili (IND)

2. Awang Bemee Awang Ali Basah (BN)

3. Abd Raisian Putit (Keadilan)

majority votes

N.44 Dalat (13,786)

1. Peter Nari Dina (IND)

2. Fatimah Abdullah @ Ting Sai Ming (BN)

majority votes

N.45 Balingan (11,393)

1. Tan Sri Abdul Taib Mahmud (BN)

2. Yeo Eng Choo @ Alice Allison Eng Choo (IND)

3. Alan Dunggat (IND)

4. Kadri Jili (IND)

majority votes

N.46 Tamin (10,763)

1. Joseph Entulu Belaun (BN)

2. Ricky Bernard Betti (IND)

majority votes

N.47 Kakus (9,002)

1. Joshua Renang Manai (Keadilan)

2. John Sikei Tayai (BN)

3. Charles @ Chali Luntong (IND)

majority votes

N.48 Pelagus (13,406)

1. Chua Bee Hun (IND)

2. Lee Hun Tak (IND)

3. Jeffrey Nuing Ebom (IND)

4. Ling Kok Hong (IND)

5. Larry Sng Wei Shien (BN)

majority votes

N.49 Katibas (8,481) Uncontested

1. Ambrose Blikau (BN)

N.50 Baleh (9,798)

1. Datuk Dr James Masing (BN)

2. Stephen Nyamok Medan (IND)

majority votes

N.51 Belaga (6,476)

1. Stanley Ajang Batok (BN)

2. Mailagiw @ May Legew (IND)

3. Abin Bira (Keadilan)

majority votes

N.52 Kemena (13,665)

1. John Brain Anthony Jeremy Guang (IND)

2. Rundi @ Stephen Rundthee Utom (BN)

3. David Kimay (DAP)

4. Edward Galau Sigi (IND)

majority votes

N.53 Kidurong (22,082)

1. Michael Sim Kiam Hui (BN)

2. Chiew Chiu Sing (DAP)

majority votes

N.54 Jepak (11,814)

1. Wan Zaimi Wan Dahlan (DAP)

2. Juhaili Zainuddin (IND)

3. Bolhassan Kambar (IND)

4. Talip Zulpilip (BN)

majority votes

N.55 Lambir (20,666)

1. Aidan Wing (BN)

2. Roslie Sili (IND)

3. Mohdak Ismail (Keadilan)

majority votes

N.56 Piasau (21,301)

1. Tan Sri Dr George Chan Hong Nam (BN)

2. John Law Ching Sing (DAP)

majority votes

N.57 Senadin (28,132)

1. Michael Teo Yu Keng (Keadilan)

2. Lee Kim Shin (BN)

majority votes

N.58 Marudi (12,195)

1. Sylvester Entri Muran (BN)

2. Mering Imang (IND)

3. Nordus Maling Mohd Said Maling (IND)

4. Harrison Ngau Laing (Keadilan)

majority votes

N.59 Telang Usan (12,591)

1. Kebing Wan (IND)

2. Lihan Jok (BN)

majority votes

N.60 Limbang (16,904)

1. Charles Soh Cheng Tiong (IND)

2. Said Mohidin (IND)

3. Richard Wong Shoon Fook (BN)

4. Amran @ Hamdan Maidin (Keadilan)

5. Stanley Lukong Daud (IND)

majority votes

N.61 Lawas (9,922)

1. Datuk Awang Tengah Ali Hassan (BN)

2. Japar Suyut (Keadilan)

majority votes

N.62 Ba'kelalan (7,787) Uncontested

1. Dr Judson Sakai Tagal (BN)

Share